Estoński CIT w Polsce

Estoński CIT w Polsce

lis 1, 2020 | Księgowość, Podatek Estoński

Estoński CIT w Polsce

Kodeks spółek handlowych określa w jaki sposób tworzy się, przekształca i rozwiązuje spółki. W Polsce mamy spółki osobowe i kapitałowe. Spółki osobowe to spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, a spółki kapitałowe to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. 1 stycznia 2021 roku wchodzi w życie ciekawe rozwiązanie podatkowe dla spółek kapitałowych

Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych

Począwszy od 2021 roku mała i średnia spółka kapitałowa nie zapłaci podatku CIT, jeśli zysk pozostanie na koncie firmy. Pieniądze te, przeznaczone na inwestycje i rozwój firmy, poprawią jej konkurencyjność i zabezpieczą spółkę przed destabilizacją w trudnych czasach. Jak informuje Ministerstwo Finansów, większość podmiotów spełnia warunki nakładane przez ustawę, która uelastycznia podatek od osób prawnych. W Polsce działa ponad 200 tysięcy spółek, które nie zapłacą podatku dochodowego od osób prawnych, pod warunkiem reinwestowania zysków.

Jakie warunku musi spełnić spółka, żeby korzystać z estońskiego CIT?

Mała i średnia spółka kapitałowa, która chce nie płacić CIT, musi przeznaczyć zysk na rozwój. Przychody spółki nie mogą przekroczyć 100 milionów złotych, udziałowcami muszą być osoby fizyczne, spółka nie może być udziałowcem w innych spółkach, zatrudniać 3 osoby, inwestują, a przychody pasywne nie są większe niż przychody z działalności operacyjnej. Aby korzystać z estońskiego CIT, trzeba spełnić wszystkie warunki jednocześnie. W rzeczywistości, większość spółek z o.o. spełnia techniczne warunki korzystania z CIT estońskiego.

Estoński CIT pomoże w utrzymaniu płynności finansowej

Rząd chce przesunąć moment wypłaty dywidendy zwalniając pieniądze pozostające w spółce z podatku. Nie trzeba będzie prowadzić dodatkowej księgowości podatkowej. Najważniejsze, że ryczałt od dochodów spółek kapitałowych poprawi płynność finansów spółek w niepewnych czasach lockdownu. Do tej pory firma musiała naliczyć podatek nawet wtedy, gdy kontrahent nie opłacił faktury. Teraz będzie można bez konsekwencji podatkowych poczekać na przelew.

Model estoński i model niemiecki / węgierski

Estoński CIT można rozliczyć dwiema metodami. Tak jak w Estonii lub tak jak w Niemczech (i na Węgrzech). Model estoński przewiduje po prostu opodatkowanie dystrybuowanego zysku bez tworzenia dodatkowej ewidencji. W drugim modelu spółka tworzy rachunek inwestycyjny. Odpisy na rachunek (fundusz) będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Dla wielu firm ten drugi sposób będzie przejrzysty ze względów rachunkowych.

Zatrudnienie pracowników

Ogłoszenie zmian w podatku dochodowym od osób prawnych zostało przyjęte przez przedsiębiorców z dużą nadzieją, ale i obawą o konieczność zatrudnienia na etacie trzech osób, przy czym żadna z nich nie może być udziałowcem \ akcjonariuszem. Rząd złagodził ten zapis. Nie trzeba zatrudniać na umowę o pracę. Wystarczą umowy cywilnoprawne. Mały podatnik w pierwszym roku korzystania z estońskiego CIT może zatrudniać nie trzy, a jedną osobę.

Prosta spółka akcyjna

Ebook

Otrzymaj swój darmowy egzemplarz naszego ebooka „Prosta spółka akcyjna” dla osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.